Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW34-L56
FDD1-17251EBMW34-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW34-L56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW34-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW34-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW34-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW34-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW34-L56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW34-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW34-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW34-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW34-L56
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 48V datasheet.pdf