Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW3B-L56
FDD1-17251EBMW3B-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW3B-L56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW3B-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW3B-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW3B-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW3B-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW3B-L56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW3B-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW3B-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW3B-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW3B-L56
DIODE ZENER 11V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT BOX datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 18 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf