Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW3B-L56
FDD1-17251EBMW3B-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW3B-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW3B-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW3B-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW3B-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW3B-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW3B-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW3B-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW3B-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW3B-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW3B-L56
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CONN SPADE UNINS 22-26AWG #0 datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL YW/YW TR SIL datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.1UF RADIAL datasheet.pdf