Fairchild Semiconductor FDD10N20LZTM
FDD10N20LZTM picture photo
Mfg. Part Number
FDD10N20LZTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK-3
Datasheet Download
FDD10N20LZTM.pdf
Availability of FDD10N20LZTM
QUANTITY
FDD10N20LZTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD10N20LZTM
Internal Part NumberEIS-FDD10N20LZTM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds585pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD10N20LZTM
Related LinksFDD10N, FDD10N20LZTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDD10N20LZTM Details Description
Related parts for FDD10N20LZTM
TVS DIODE 18.8VWM 39.3VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
E3Z-T61 W/ M12 PIGTAIL 0.3M datasheet.pdf
HEADER 4POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
OSC XO 23.014MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf