Fairchild Semiconductor FDD5N60NZTM
FDD5N60NZTM picture photo
Mfg. Part Number
FDD5N60NZTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V DPAK-3
Datasheet Download
FDD5N60NZTM.pdf
Availability of FDD5N60NZTM
QUANTITY
FDD5N60NZTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD5N60NZTM
Internal Part NumberEIS-FDD5N60NZTM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET-II™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs13nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds600pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD5N60NZTM
Related LinksFDD5N, FDD5N60NZTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDD5N60NZTM Details Description
Related parts for FDD5N60NZTM
LED YELLOW CLEAR 0603 R/A SMD datasheet.pdf
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 48V IN 2.5 OUT 60A datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 4500V 1A TO268 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf