Fairchild Semiconductor FDH210N08
FDH210N08 picture photo
Mfg. Part Number
FDH210N08
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 210A TO-247-3
Datasheet Download
FDH210N08.pdf
Availability of FDH210N08
QUANTITY
FDH210N08 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDH210N08
Internal Part NumberEIS-FDH210N08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C-
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDH210N08
Related LinksFDH2, FDH210N08 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDH210N08 Details Description
Related parts for FDH210N08
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20V 20% 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 45A 0.36 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL PCB RA 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.2GHZ 1295FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf