Fairchild Semiconductor FDH27N50
FDH27N50 picture photo
Mfg. Part Number
FDH27N50
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 27A TO-247
Datasheet Download
FDH27N50.pdf
Availability of FDH27N50
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDH27N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDH27N50
Internal Part NumberEIS-FDH27N50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating Material 20/Dec/2007
Standard Package300
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs190 mOhm @ 13.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs67nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3550pF @ 25V
Power - Max450W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDH27N50
Related LinksFDH2, FDH27N50 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDH27N50 Details Description
Related parts for FDH27N50
MONITOR WRIST STRAP/MAT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SENS PRESSURE MODULE 50PSIA ABS datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf