Fairchild Semiconductor FDI33N25TU
FDI33N25TU picture photo
Mfg. Part Number
FDI33N25TU
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 33A I2PAK
Datasheet Download
FDI33N25TU.pdf
Availability of FDI33N25TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDI33N25TU Order Process
Ship out your order
Specifications of FDI33N25TU
Internal Part NumberEIS-FDI33N25TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C33A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs94 mOhm @ 16.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2135pF @ 25V
Power - Max235W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDI33N25TU
Related LinksFDI33, FDI33N25TU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDI33N25TU Details Description
Related parts for FDI33N25TU
SWITCH BASIC SPDT .1A 100GF 30V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 40A SYNC LGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
10M THICK DNET CABLE 1F CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf