Fairchild Semiconductor FDM2509NZ
FDM2509NZ picture photo
Mfg. Part Number
FDM2509NZ
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 8.7A 2X5MLP
Datasheet Download
FDM2509NZ.pdf
Availability of FDM2509NZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDM2509NZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDM2509NZ
Internal Part NumberEIS-FDM2509NZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 8.7A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1200pF @ 10V
Power - Max800mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-MicroFET (2x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDM2509NZ
Related LinksFDM2, FDM2509NZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDM2509NZ Details Description
Related parts for FDM2509NZ
DIODE SCHOTTKY 60V 5A DO204AR datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
TRANSCEIVER USB 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTR 15M M12 CONN datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOTOR W/GEAR REDUCER datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 5% 250VAC datasheet.pdf