Fairchild Semiconductor FDMD86100
FDMD86100 picture photo
Mfg. Part Number
FDMD86100
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 100V
Datasheet Download
FDMD86100.pdf
Availability of FDMD86100
QUANTITY
FDMD86100 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDMD86100
Internal Part NumberEIS-FDMD86100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2060pF @ 50V
Power - Max2.2W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device Package8-Power 5x6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDMD86100
Related LinksFDMD, FDMD86100 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDMD86100 Details Description
Related parts for FDMD86100
IC REG LDO 1.5V 1A SC63 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR PNP TTL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf