Fairchild Semiconductor FDP075N15A
FDP075N15A picture photo
Mfg. Part Number
FDP075N15A
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 130A TO-220-3
Datasheet Download
FDP075N15A.pdf
Availability of FDP075N15A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDP075N15A Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP075N15A
Internal Part NumberEIS-FDP075N15A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C130A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7350pF @ 75V
Power - Max333W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP075N15A
Related LinksFDP07, FDP075N15A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP075N15A Details Description
Related parts for FDP075N15A
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS .200X.300 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 90.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf