Fairchild Semiconductor FDP10AN06A0
FDP10AN06A0 picture photo
Mfg. Part Number
FDP10AN06A0
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 75A TO-220AB
Datasheet Download
FDP10AN06A0.pdf
Availability of FDP10AN06A0
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDP10AN06A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP10AN06A0
Internal Part NumberEIS-FDP10AN06A0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Ta), 75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10.5 mOhm @ 75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1840pF @ 25V
Power - Max135W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP10AN06A0
Related LinksFDP10, FDP10AN06A0 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP10AN06A0 Details Description
Related parts for FDP10AN06A0
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8UMAX datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 100K OHM 6SIP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
ARBOR PKG HSS-LARGE datasheet.pdf
RES 140 OHM 3/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE VER THR datasheet.pdf
CARBONIZED NYLON 1/2" BLK 100' datasheet.pdf
OSC MEMS 16.9344MHZ CMOS SMD datasheet.pdf