Fairchild Semiconductor FDP19N40
FDP19N40 picture photo
Mfg. Part Number
FDP19N40
Brief Description
MOSFET N-CH 400V 19A TO-220
Datasheet Download
FDP19N40.pdf
Availability of FDP19N40
QUANTITY
FDP19N40 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP19N40
Internal Part NumberEIS-FDP19N40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)400V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C19A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2115pF @ 25V
Power - Max215W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP19N40
Related LinksFDP1, FDP19N40 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP19N40 Details Description
Related parts for FDP19N40
IC CLK BUFFER 1:3 1GHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS74701-177 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1A TO220-3 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf