Fairchild Semiconductor FDP80N06
FDP80N06 picture photo
Mfg. Part Number
FDP80N06
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 80A TO-220
Datasheet Download
FDP80N06.pdf
Availability of FDP80N06
QUANTITY
FDP80N06 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP80N06
Internal Part NumberEIS-FDP80N06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3190pF @ 25V
Power - Max176W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP80N06
Related LinksFDP8, FDP80N06 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP80N06 Details Description
Related parts for FDP80N06
FUSE CLIP BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.62M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN UMC RCPT STR SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
IC ENERGY MGMT 5A 0.1V SD 28WQFN datasheet.pdf
762 TB SP CL PARALLER/T datasheet.pdf
FAN 48VDC 120X38MM 3WR datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf