Fairchild Semiconductor FDW2511NZ
FDW2511NZ picture photo
Mfg. Part Number
FDW2511NZ
Manufacturer
Product Category
FETs - Arrays
Brief Description
MOSFET 2N-CH 20V 7.1A 8TSSOP
Datasheet Download
FDW2511NZ.pdf
Availability of FDW2511NZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDW2511NZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDW2511NZ
Internal Part NumberEIS-FDW2511NZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Arrays
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET Type2 N-Channel (Dual)
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.1A
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 7.1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs17.3nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1000pF @ 10V
Power - Max1.6W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDW2511NZ
Related LinksFDW2, FDW2511NZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDW2511NZ Details Description
Related parts for FDW2511NZ
RES SMD 510 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRES 100MBAR GAUG 5V DIP datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 5% 630 VDC RADIA datasheet.pdf