Fairchild Semiconductor FDY101PZ
FDY101PZ picture photo
Mfg. Part Number
FDY101PZ
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 0.15A SC-89
Datasheet Download
FDY101PZ.pdf
Availability of FDY101PZ
QUANTITY
FDY101PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of FDY101PZ
Internal Part NumberEIS-FDY101PZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMold Compound 20/Aug/2008
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 2.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C150mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 Ohm @ 150mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs1.4nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds100pF @ 10V
Power - Max446mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-89, SOT-490
Supplier Device PackageSC-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDY101PZ
Related LinksFDY1, FDY101PZ Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDY101PZ Details Description
Related parts for FDY101PZ
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 4W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 4.9152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CUST MUST SPECIFY INPUT RANGE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE CANOPEN datasheet.pdf
RES SMD 400OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 16POS datasheet.pdf