| Internal Part Number | EIS-FE2X18-6-2NL | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Filters | |
| Family | Common Mode Chokes | |
| Series | FE2X | |
| Packaging | Tube | |
| Filter Type | Power Line | |
| Number of Lines | 2 | |
| Inductance | 18mH | |
| Current | 1.4A | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Impedance | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Size / Dimension | 1.276" L x 0.724" W (32.41mm x 18.39mm) | |
| Height (Max) | 1.394" (35.41mm) | |