Fairchild Semiconductor FEP16BTD
FEP16BTD picture photo
Mfg. Part Number
FEP16BTD
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB
Datasheet Download
FEP16BTD.pdf
Availability of FEP16BTD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FEP16BTD Order Process
Ship out your order
Specifications of FEP16BTD
Internal Part NumberEIS-FEP16BTD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V