Vishay Semiconductor/Diodes Division FESB16AT-E3/45
FESB16AT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FESB16AT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB
Datasheet Download
FESB16AT-E3/45.pdf
Availability of FESB16AT-E3/45
QUANTITY
FESB16AT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESB16AT-E3/45
Internal Part NumberEIS-FESB16AT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F175pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FESB16AT-E3/45
Related LinksFESB16A, FESB16AT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FESB16AT-E3/45 Details Description
Related parts for FESB16AT-E3/45
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 6MMX1M RECT datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
RES SMD 5.83KOHM 0.05% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 10POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PINS datasheet.pdf