Vishay Semiconductor/Diodes Division FESB16BTHE3/45
FESB16BTHE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FESB16BTHE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 100V 16A TO263AB
Datasheet Download
FESB16BTHE3/45.pdf
Availability of FESB16BTHE3/45
QUANTITY
FESB16BTHE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESB16BTHE3/45
Internal Part NumberEIS-FESB16BTHE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F175pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C