Vishay Semiconductor/Diodes Division FESF16HTHE3/45
FESF16HTHE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FESF16HTHE3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 500V 16A ITO220AC
Datasheet Download
FESF16HTHE3/45.pdf
Availability of FESF16HTHE3/45
QUANTITY
FESF16HTHE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESF16HTHE3/45
Internal Part NumberEIS-FESF16HTHE3/45
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)500V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FESF16HTHE3/45
Related LinksFESF16H, FESF16HTHE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FESF16HTHE3/45 Details Description
Related parts for FESF16HTHE3/45
THERMISTOR NTC 20K 5% MELF datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 2MSPS SAR 20LFCSP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8UMAX datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 3.7A 280 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 4 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf