LEMO FFA.1S.250.CTAC62
FFA.1S.250.CTAC62 picture photo
Mfg. Part Number
FFA.1S.250.CTAC62
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
FFA.1S.250.CTAC62.pdf
Availability of FFA.1S.250.CTAC62
QUANTITY
FFA.1S.250.CTAC62 Order Process
Ship out your order
Specifications of FFA.1S.250.CTAC62
Internal Part NumberEIS-FFA.1S.250.CTAC62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesS
PackagingBulk
Connector StyleCoax
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFA.1S.250.CTAC62
Related LinksFFA.1S.2, FFA.1S.250.CTAC62 Datasheet, LEMO Distributor
FFA.1S.250.CTAC62 Details Description
Related parts for FFA.1S.250.CTAC62
SWITCH PUSH DPST 4A 250V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 16P STR DUAL SMT datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf