AVX Corporation FFB46A0755K--
FFB46A0755K-- picture photo
Mfg. Part Number
FFB46A0755K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 7.5UF 10% 720VDC RADIAL
Datasheet Download
FFB46A0755K--.pdf
Availability of FFB46A0755K--
QUANTITY
FFB46A0755K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of FFB46A0755K--
Internal Part NumberEIS-FFB46A0755K--
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponents for Alternate Energy Applications
Power Film Capacitors Overview
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFFB
PackagingBulk
Capacitance7.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC720V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.224" L x 0.819" W (31.10mm x 20.80mm)
Height - Seated (Max)1.232" (31.30mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFB46A0755K--
Related LinksFFB46A, FFB46A0755K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
FFB46A0755K-- Details Description
Related parts for FFB46A0755K--
FILTR FAN ELEM 120MM 30PPI PKG/5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
107S W 25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
M12 4 POS F-F STRT 2MTR datasheet.pdf