| Internal Part Number | EIS-FFMD-25-T-02.00-01-N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Rectangular Cable Assemblies | |
| Series | Tiger Eye™ FFMD | |
| Connector Type | Socket to Plug | |
| Number of Positions | 50 | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch - Connector | 0.050" (1.27mm) | |
| Pitch - Cable | 0.025" (0.635mm) | |
| Length | 0.167' (50.80mm, 2.00") | |