Fairchild Semiconductor FFP30U60DNTU
FFP30U60DNTU picture photo
Mfg. Part Number
FFP30U60DNTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO220
Datasheet Download
FFP30U60DNTU.pdf
Availability of FFP30U60DNTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FFP30U60DNTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFP30U60DNTU
Internal Part NumberEIS-FFP30U60DNTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.3V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)90ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 600V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFP30U60DNTU
Related LinksFFP30U, FFP30U60DNTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFP30U60DNTU Details Description
Related parts for FFP30U60DNTU
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/ADJ 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 277V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 100W datasheet.pdf
IC RETIMER 1.25-11.5G 4X4 144BGA datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf