Fairchild Semiconductor FFPF15U20DNTU
FFPF15U20DNTU picture photo
Mfg. Part Number
FFPF15U20DNTU
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220F
Datasheet Download
FFPF15U20DNTU.pdf
Availability of FFPF15U20DNTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FFPF15U20DNTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FFPF15U20DNTU
Internal Part NumberEIS-FFPF15U20DNTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)40ns
Current - Reverse Leakage @ Vr15µA @ 200V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFPF15U20DNTU
Related LinksFFPF15, FFPF15U20DNTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FFPF15U20DNTU Details Description
Related parts for FFPF15U20DNTU
CAP CER 0.60PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 0.3W 0102 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 1212-8 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 250MW SOD923 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 240A SOT227 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf