AVX Corporation FFWE6L0107KJ7
FFWE6L0107KJ7 picture photo
Mfg. Part Number
FFWE6L0107KJ7
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 10% 1kVAC SCREW
Datasheet Download
FFWE6L0107KJ7.pdf
Availability of FFWE6L0107KJ7
QUANTITY
FFWE6L0107KJ7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FFWE6L0107KJ7
Internal Part NumberEIS-FFWE6L0107KJ7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFFWE
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1000V (1kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.307" Dia (84.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFWE6L0107KJ7
Related LinksFFWE6L, FFWE6L0107KJ7 Datasheet, AVX Corporation Distributor
FFWE6L0107KJ7 Details Description
Related parts for FFWE6L0107KJ7
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.6A 8SOP datasheet.pdf
ENVELOPE ANALYSIS MAILER V datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-15.5AWG THRU datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
MALE STOPPER BRKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf