Fairchild Semiconductor FGA15N120ANTDTU
FGA15N120ANTDTU picture photo
Mfg. Part Number
FGA15N120ANTDTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 30A 186W TO3P
Datasheet Download
FGA15N120ANTDTU.pdf
Availability of FGA15N120ANTDTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FGA15N120ANTDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGA15N120ANTDTU
Internal Part NumberEIS-FGA15N120ANTDTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT and Trench
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 15A
Power - Max186W
Switching Energy3mJ (on), 600µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/160ns
Test Condition600V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)330ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGA15N120ANTDTU
Related LinksFGA15N1, FGA15N120ANTDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGA15N120ANTDTU Details Description
Related parts for FGA15N120ANTDTU
RES 390K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32.3MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 17A TO-220FP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf