LEMO FGG.1B.303.CYCD62
FGG.1B.303.CYCD62 picture photo
Mfg. Part Number
FGG.1B.303.CYCD62
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP
Datasheet Download
FGG.1B.303.CYCD62.pdf
Availability of FGG.1B.303.CYCD62
QUANTITY
FGG.1B.303.CYCD62 Order Process
Ship out your order
Specifications of FGG.1B.303.CYCD62
Internal Part NumberEIS-FGG.1B.303.CYCD62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series1B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert303
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationG
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness39µin (1.00µm)
Current Rating12A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGG.1B.303.CYCD62
Related LinksFGG.1B.3, FGG.1B.303.CYCD62 Datasheet, LEMO Distributor
FGG.1B.303.CYCD62 Details Description
Related parts for FGG.1B.303.CYCD62
CONN RECP SNAP MT/PCB PINS datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V NP0 0201 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH SC59 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf