Fairchild Semiconductor FGH40N60UFDTU
FGH40N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
FGH40N60UFDTU
Brief Description
IGBT 600V 80A 290W TO247
Datasheet Download
FGH40N60UFDTU.pdf
Availability of FGH40N60UFDTU
QUANTITY
FGH40N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGH40N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-FGH40N60UFDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fabrication 04/Feb/2013
Assembly Site Transfer 06/Apr/2015
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package30
IGBT TypeField Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 40A
Power - Max290W
Switching Energy1.19mJ (on), 460µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C24ns/112ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)45ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGH40N60UFDTU
Related LinksFGH40N, FGH40N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGH40N60UFDTU Details Description
Related parts for FGH40N60UFDTU
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 32POS W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
WORM GEAR DRIVE datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
DIODE MODULE 500A 200V 2TOWER datasheet.pdf