Fairchild Semiconductor FGH60N60UFDTU
FGH60N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
FGH60N60UFDTU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 120A 298W TO247
Datasheet Download
FGH60N60UFDTU.pdf
Availability of FGH60N60UFDTU
QUANTITY
FGH60N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGH60N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-FGH60N60UFDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Site Transfer 06/Apr/2015
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeField Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Current - Collector Pulsed (Icm)180A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 60A
Power - Max298W
Switching Energy1.81mJ (on), 810µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge188nC
Td (on/off) @ 25°C23ns/130ns
Test Condition400V, 60A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)47ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGH60N60UFDTU
Related LinksFGH60N, FGH60N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGH60N60UFDTU Details Description
Related parts for FGH60N60UFDTU
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 15V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC 214AB datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf