Fairchild Semiconductor FGH75N60SFTU
FGH75N60SFTU picture photo
Mfg. Part Number
FGH75N60SFTU
Brief Description
IGBT 600V 150A 452W TO247
Datasheet Download
FGH75N60SFTU.pdf
Availability of FGH75N60SFTU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FGH75N60SFTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FGH75N60SFTU
Internal Part NumberEIS-FGH75N60SFTU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
IGBT TypeField Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)150A
Current - Collector Pulsed (Icm)225A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.9V @ 15V, 75A
Power - Max452W
Switching Energy2.7mJ (on), 1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge250nC
Td (on/off) @ 25°C26ns/138ns
Test Condition400V, 75A, 3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGH75N60SFTU
Related LinksFGH75N, FGH75N60SFTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FGH75N60SFTU Details Description
Related parts for FGH75N60SFTU
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
STANDARD DIP SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 47 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 650MA 890 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC datasheet.pdf