FDK America Inc. FGMS12SR6020NA
FGMS12SR6020NA picture photo
Mfg. Part Number
FGMS12SR6020NA
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 0.6-5.5V 20A 110W
Datasheet Download
FGMS12SR6020NA.pdf
Availability of FGMS12SR6020NA
QUANTITY
FGMS12SR6020NA Order Process
Ship out your order
Specifications of FGMS12SR6020NA
Internal Part NumberEIS-FGMS12SR6020NA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductNon-Isolated DC-DC Converters
Standard Package200
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesTomodachi
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)14.4V
Voltage - Output 10.6 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series110W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max110W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FGMS12SR6020NA
Related LinksFGMS12S, FGMS12SR6020NA Datasheet, FDK America Inc. Distributor
FGMS12SR6020NA Details Description
Related parts for FGMS12SR6020NA
IGBT 600V 80A 290W TO247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 5V 12A datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON E 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 70POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf