Fairchild Semiconductor FGPF15N60UNDF
FGPF15N60UNDF picture photo
Mfg. Part Number
FGPF15N60UNDF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 30A 42W TO-220F
Datasheet Download
FGPF15N60UNDF.pdf
Availability of FGPF15N60UNDF
QUANTITY
FGPF15N60UNDF Order Process
Ship out your order
Specifications of FGPF15N60UNDF
Internal Part NumberEIS-FGPF15N60UNDF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 29/Sep/2014
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeNPT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)45A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 15A
Power - Max42W
Switching Energy370µJ (on), 67µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge43nC
Td (on/off) @ 25°C9.3ns/54.8ns
Test Condition400V, 15A, 10 Ohm, 15V