Hirose Electric Co Ltd FH10A-20S-1SHB
FH10A-20S-1SHB picture photo
Mfg. Part Number
FH10A-20S-1SHB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Datasheet Download
FH10A-20S-1SHB.pdf
Availability of FH10A-20S-1SHB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH10A-20S-1SHB Order Process
Ship out your order
Specifications of FH10A-20S-1SHB
Internal Part NumberEIS-FH10A-20S-1SHB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH10A
PackagingTube
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishSolder Plating
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Material-
FeaturesBoard Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH10A-20S-1SHB
Related LinksFH10A-2, FH10A-20S-1SHB Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH10A-20S-1SHB Details Description
Related parts for FH10A-20S-1SHB
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 80W datasheet.pdf