Hirose Electric Co Ltd FH10A-20S-1SHB
FH10A-20S-1SHB picture photo
Mfg. Part Number
FH10A-20S-1SHB
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Datasheet Download
FH10A-20S-1SHB.pdf
Availability of FH10A-20S-1SHB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH10A-20S-1SHB Order Process
Ship out your order
Specifications of FH10A-20S-1SHB
Internal Part NumberEIS-FH10A-20S-1SHB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH10A
PackagingTube
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishSolder Plating
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Actuator Material-
FeaturesBoard Guide, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH10A-20S-1SHB
Related LinksFH10A-2, FH10A-20S-1SHB Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH10A-20S-1SHB Details Description
Related parts for FH10A-20S-1SHB
RELAY OPTO AC/DC 250V 120MA 8SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 20MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFR CMOS OUT 32-PLCC datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 21A D2PAK datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX35/51 139BGA datasheet.pdf
EVAL BOARD BUCK REG LT3741 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.19A 76 MOHM datasheet.pdf