Hirose Electric Co Ltd FH12-10S-0.5SVA(54)
FH12-10S-0.5SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-10S-0.5SVA(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-10S-0.5SVA(54).pdf
Availability of FH12-10S-0.5SVA(54)
QUANTITY
FH12-10S-0.5SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-10S-0.5SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-10S-0.5SVA(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-10S-0.5SVA(54)
Related LinksFH12-10S-, FH12-10S-0.5SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-10S-0.5SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-10S-0.5SVA(54)
BOX ALUM GRAY 2.75"L X 2.13"W datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16-SOIC datasheet.pdf
TERM FEED-THRU DUAL LVL WM BEIGE datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 16SOIC datasheet.pdf
IC CODEC/TOUCH SCRN CTRLR 48VQFN datasheet.pdf
IC SWIT PWM SMPS CM POWERSO10 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
"MICRO 51C P 72"" YEL JACKS NI" datasheet.pdf