Hirose Electric Co Ltd FH12-11S-0.5SH(54)
FH12-11S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-11S-0.5SH(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-11S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-11S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-11S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-11S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-11S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions11
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-11S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-11S-, FH12-11S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-11S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-11S-0.5SH(54)
TERM BLOCK 7.62MM 11POS OR datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
MINIATURE ISOLATED AMPLIFIER datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
GREEN 3 POS METAL RTN L datasheet.pdf