Hirose Electric Co Ltd FH12-17S-0.5SH(54)
FH12-17S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-17S-0.5SH(54)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-17S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-17S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-17S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-17S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-17S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-17S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-17S-, FH12-17S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-17S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-17S-0.5SH(54)
DIODE SCHOTTKY 30V 30MA MINI3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL SFP STACKED 2X5 datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BUNDLED KIT #1048 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf