Hirose Electric Co Ltd FH12-17S-1SH(55)
FH12-17S-1SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-17S-1SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
FH12-17S-1SH(55).pdf
Availability of FH12-17S-1SH(55)
QUANTITY
FH12-17S-1SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-17S-1SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-17S-1SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-17S-1SH(55)
Related LinksFH12-17S, FH12-17S-1SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-17S-1SH(55) Details Description
Related parts for FH12-17S-1SH(55)
RES SMD 27 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 7SMD datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SYNC BATTERY CHARGER 28VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT RA datasheet.pdf