Hirose Electric Co Ltd FH12-22S-0.5SV(55)
FH12-22S-0.5SV(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-22S-0.5SV(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-22S-0.5SV(55).pdf
Availability of FH12-22S-0.5SV(55)
QUANTITY
FH12-22S-0.5SV(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-22S-0.5SV(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-22S-0.5SV(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
PCN Obsolescence/ EOLFH12-SV/FH12-SVA Series Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Positions22
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-22S-0.5SV(55)
Related LinksFH12-22S-, FH12-22S-0.5SV(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-22S-0.5SV(55) Details Description
Related parts for FH12-22S-0.5SV(55)
LED YEL T1 QUAD RIGHT ANGLE PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1.5A TO220F datasheet.pdf
IC DECADE COUNTER DUAL 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 50V EMT3F datasheet.pdf