Hirose Electric Co Ltd FH12-24S-1SV
FH12-24S-1SV picture photo
Mfg. Part Number
FH12-24S-1SV
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-24S-1SV.pdf
Availability of FH12-24S-1SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12-24S-1SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-24S-1SV
Internal Part NumberEIS-FH12-24S-1SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-24S-1SV
Related LinksFH12-2, FH12-24S-1SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-24S-1SV Details Description
Related parts for FH12-24S-1SV
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 16A TO-3PF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf