Hirose Electric Co Ltd FH12-24S-1SV
FH12-24S-1SV picture photo
Mfg. Part Number
FH12-24S-1SV
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-24S-1SV.pdf
Availability of FH12-24S-1SV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12-24S-1SV Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-24S-1SV
Internal Part NumberEIS-FH12-24S-1SV
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-24S-1SV
Related LinksFH12-2, FH12-24S-1SV Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-24S-1SV Details Description
Related parts for FH12-24S-1SV
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.05A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 4A 125V datasheet.pdf
LED MINI PANEL IND AMB 8V 22"LD datasheet.pdf
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 9KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
TRANS RF 650W LDMOS SOT1214A datasheet.pdf
CAP CER 9.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf