Hirose Electric Co Ltd FH12-24S-1SVA(54)
FH12-24S-1SVA(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-24S-1SVA(54)
Brief Description
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM SMD
Datasheet Download
FH12-24S-1SVA(54).pdf
Availability of FH12-24S-1SVA(54)
QUANTITY
FH12-24S-1SVA(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-24S-1SVA(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-24S-1SVA(54)
Number of Positions24
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness-
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End Type-
Contact Material-
Contact Finish-
Housing Material-
Actuator Material-
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-24S-1SVA(54)
Related LinksFH12-24S, FH12-24S-1SVA(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-24S-1SVA(54) Details Description
Related parts for FH12-24S-1SVA(54)
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
14P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 52MA 65 OHM TH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 13.5A 5.9 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 80M datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
VARISTOR 670V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf