Hirose Electric Co Ltd FH12-28S-0.5SH
FH12-28S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH12-28S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-28S-0.5SH.pdf
Availability of FH12-28S-0.5SH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12-28S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-28S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH12-28S-0.5SH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions28
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-28S-0.5SH
Related LinksFH12-28, FH12-28S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-28S-0.5SH Details Description
Related parts for FH12-28S-0.5SH
CONN RCPT .100" 4POS TIN WW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-3 datasheet.pdf
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT RED datasheet.pdf
LCD DISPLAY TFT W/TOUCH SCRN USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf