Hirose Electric Co Ltd FH12-30S-0.5SH(05)
FH12-30S-0.5SH(05) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-30S-0.5SH(05)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-30S-0.5SH(05).pdf
Availability of FH12-30S-0.5SH(05)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12-30S-0.5SH(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-30S-0.5SH(05)
Internal Part NumberEIS-FH12-30S-0.5SH(05)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-30S-0.5SH(05)
Related LinksFH12-30S-, FH12-30S-0.5SH(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-30S-0.5SH(05) Details Description
Related parts for FH12-30S-0.5SH(05)
RES 12.7 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
-INNER PANEL datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
HARNESS ADAPTORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf