Hirose Electric Co Ltd FH12-33S-0.5SV(55)
FH12-33S-0.5SV(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-33S-0.5SV(55)
Brief Description
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-33S-0.5SV(55).pdf
Availability of FH12-33S-0.5SV(55)
QUANTITY
FH12-33S-0.5SV(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-33S-0.5SV(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-33S-0.5SV(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
PCN Obsolescence/ EOLFH12-SV/FH12-SVA Series Jul/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions33
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-33S-0.5SV(55)
Related LinksFH12-33S-, FH12-33S-0.5SV(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-33S-0.5SV(55) Details Description
Related parts for FH12-33S-0.5SV(55)
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 3/4" datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 28V datasheet.pdf
HARD CASE HVY DTY 190 SERIES II datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 40MA SOT-143R datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X7T 0402 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf