Hirose Electric Co Ltd FH12-45S-0.5SH(55)
FH12-45S-0.5SH(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-45S-0.5SH(55)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-45S-0.5SH(55).pdf
Availability of FH12-45S-0.5SH(55)
QUANTITY
FH12-45S-0.5SH(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-45S-0.5SH(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-45S-0.5SH(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH12 - 1mm & 0.5mm FPC/FFC connectors
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions45
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-45S-0.5SH(55)
Related LinksFH12-45S-, FH12-45S-0.5SH(55) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-45S-0.5SH(55) Details Description
Related parts for FH12-45S-0.5SH(55)
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS 3A 300V R/A DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.200" UNIV datasheet.pdf
RES 109 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING #8 NYLON datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 42.1VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf