Hirose Electric Co Ltd FH12-50S-0.5SH(54)
FH12-50S-0.5SH(54) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-50S-0.5SH(54)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12-50S-0.5SH(54).pdf
Availability of FH12-50S-0.5SH(54)
QUANTITY
FH12-50S-0.5SH(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-50S-0.5SH(54)
Internal Part NumberEIS-FH12-50S-0.5SH(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions50
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12-50S-0.5SH(54)
Related LinksFH12-50S-, FH12-50S-0.5SH(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12-50S-0.5SH(54) Details Description
Related parts for FH12-50S-0.5SH(54)
IC OTP 1KBIT TO92-3 datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 1484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW OPEN 25COL 200CKT datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256FTBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T412 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
STACKED AUDIO JACK LIME/PINK datasheet.pdf
BUSS CABLE LIMITER datasheet.pdf
TV 66C 66#22D SKT RECP datasheet.pdf
33UF 100V 8X11,5 datasheet.pdf