Hirose Electric Co Ltd FH12-60S-0.5SVA(55)
FH12-60S-0.5SVA(55) picture photo
Mfg. Part Number
FH12-60S-0.5SVA(55)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC VERT 60POS 0.50MM SMD
Datasheet Download
FH12-60S-0.5SVA(55).pdf
Availability of FH12-60S-0.5SVA(55)
QUANTITY
FH12-60S-0.5SVA(55) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12-60S-0.5SVA(55)
Internal Part NumberEIS-FH12-60S-0.5SVA(55)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions60
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.142" (3.60mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A